Ägare/VD Kungliga Hundar
Adminansvarig och samordnare
Ekonomi
Sociala medier
Emma Lundgren
Mikaela Borg
Emma Lundgren
Mikaela Borg
Agata Olejnik
Agata har alltid haft stort intresse för djur och i synnerhet hundar. I familjen har det alltid funnits hundar, från blandraser till dvärgpinscher och rottweiler. Hennes intresse för hundträning väcktes när hon som 12 år gammal gick en allmänlydnads kurs med familjens rottweiler Gerro. Sedan dess har ett frö grott och växt till sig när Agata äntligen skaffade sin första egna hund, blandrasen Arya, i 2016. Arya tränades i tävlingslydnad, nosework och viltspår men hennes hälsa satte tyvärr stopp för tävlingskarriären. I 2020 började Agata läsa till hundinstruktör hos Royal Dog Education och skaffade schäfern Kira som hon tillsammans med tränar tävlingslydnad, brukslydnad och spår, nosework samt drag. Agata tog examen från instruktörsutbildningen juni 2022.
Agata är allmänlydnadsinstruktör och brinner särskilt mycket för lek- och belöningsutveckling. Läs mer
Utbildning:
Hundinstruktör via Royal Dog Education
Inlärningspsykologi
Etologi och hundens språk
Belöningsutveckling
Från valp till pensionär
Berikning och aktivering
Friskvård och skötsel
Raskunskap och pedagogik
Stress och rädslor
Starta eget och lagstiftning
Britt Nylund
Britt Nylund arbetar som instruktör på Kungliga Hundar.
Hon har alltid haft ett stort hundintresse och under sin uppväxt fanns i familjen först en yorkshireterrier och sedan en cavalier king charles spaniel.
Hennes första egna hund blev labradoren Cosby. Med Cosby tävlade hon i lydnad och spår. Tränade även jakt och personsök. Cosby blev nästan 15 år gammal och under hans tid hann även labradorerna Razzle och Leon flytta hem till henne.
Razzle är snart 5 år och tävlar i elitklass i lydnad. Leon är 2 år och är uppflyttad till lydnadsklas 2 samt till lägre klass i spår. Båda hundarna har även genomgått en grundutbildning i specialsök och tränas nu inför uppdrag som bla pyroteknikhundar. Hundarna ger henne otroligt mycket glädje i livet och därför är det viktigt för mig att få ge dem detsamma, till exempel genom olika aktiviteter där all inlärning sker på ett positivt sätt. Förutom alla aktiviteter är de naturligtvis älskade familjemedlemmar och härliga promenader i skogen tycker de också mycket om! Britt är även författare till boken Specialsökboken som är utgiven i Kungliga Hundars förlag och Nosewoekboken som är utgiven av Klickerförlaget. Läs mer
Utbildning:
Kursledarutveckling steg 1 2011
Allmänlydnadsinstruktör, svenska Brukshundklubben 2011-2012:
. Hundens skötsel och historia
. Kommunikationskurs
. Hundkunskap och analys av ” vem är hunden ”
. Relation hund och människa
. Mentalkunskap M1
. Hundkunskap: inlärning, motivation
. Problembeteenden
. Nosarbete
. Valpspecial
1-årig grundutbildning i specialsök 2010-2011:
. Inlärningspsykologi
. klickerträning
. inlärning av preparat i urvalsbana
. grunderna i olika sök: rumsök, ytsök, fordonsök mm
. timing och belöningsteknik
. lek och kontakt
. lydnads träning
. miljöträning
. fysisk och mental träning
. stresshantering
Tävlingslydnadskurser för Mona Kjernholm 2010-2013
Tävlingslydnad för Ditte Andersson och Anders Kjernholm 2012-2013
Elin Johansson
Idag har Elin en Dansk-Svensk Gårdshund som heter Agnes på 3 år som hon tävlar med i Ho3 och Ag2. Agnes kom till Elin två dagar efter hennes student student. Agnes älskar agility lika mycket som Elin och de har väldigt roligt tillsammans. Till vardags jobbar Elin som djurvårdare nivå 2 på klinik och djursjukhus.
Erika Ljungberg
Erika har flera års högskolestudier inom pedagogik och specialpedagogik och har arbetat med lärande och utveckling hela sitt yrkesliv. Det roligaste med instruktörsyrket är att se relationen mellan hund och människa utvecklas och att få vara delaktig i den processen tycker Erika.
För henne handlar hundträning om kommunikation och glädje, att ha kul tillsammans och att utvecklas som team. De grenar som ligger henne varmast om hjärtat är nosarbete som nosework, specialsök och spår. Att utvecklas som instruktör och prova på saker utanför sin comfortzone är viktigt tycker Erika och det bästa är att lärandet pågår hela livet.
Erikas förra ridgeback Kirah var både viltspårschampion och rallylydnadsmästare. Ridgebacken Thabbie som hon delar livet med nu är viltspårschampion, uppflyttad till rallylydnad avancerad klass, tävlar i nosework klass 3 (NW3), placerad 5:a på SM i Nosework 2020 och SM vinnare Nosework 2022. 2021 flyttade även mallevalpen Qaxa in och de tränar bl.a. specialsök, spår och lydnad tillsammans. Läs mer
Erika är certifierad noseworkinstruktör, doftprovsdomare och aukt. tävlingsledare nosework, cert. SBK specialsökinstruktör och SBK provledare specialsök, cert. SBK rallylydnadsinstruktör och rallylydnadsskrivare.
Utbildning:
Diplomerad noseworkinstruktör
Diplomerad specialsökinstruktör
Diplomerad rallylydnadsinstruktör
Ester Andersson
Ester Andersson är utbildad agility instruktör (godkänd A1 2020). Utöver A1:an har hon gått på ett naturbruksgymnasium med inriktning hund där hon lärt mig massor om hund och hundträning! Just nu håller Ester agilitykurser på olika nivåer på flera olika platser. Ester har 3 hundar. 2 border collies: en brun som heter Bruno & är äldst samt en svartvit som heter Yapp. Hon har även 1 Shetland sheepdog som är hennes yngsta hund. Ester tränar & tävlar aktivt med alla hundarna och brinner verkligen för agility! Läs mer
Utbildning
Gymnasieutbildning på Realgymnasiet i Göteborg, Aug 2016 – Jun 2019
Naturbruk inriktning Hund
Grundkurs via gymnasieskola i Göteborg, Jan 2019 – Mars 2019
Läkemedelshantering smådjur (D9)
Ungdomsföretag via gymnasieskola i Göteborg, Aug 2018 – Maj 2019
UF intyg
SKKs uppfödarutbildning via gymnasieskola i Göteborg, Jan 2019 – Maj 2019
Uppfödare kursintyg
SKKs ”hundens beteende kurs” Aug 2016 – Jun 2019
Hundens beteende kursintyg
A1, agility instruktörsutbildning via KBHK Aug 2020 –Okt 2020
(Kungsbacka brukshundklubb)
Ledarutveckling steg 1 via KBHK Sep 2020
Ledarutveckling kursintyg
Antagen till A2 utbildning via KBHK. Feb 2023- mars 2023
(kungsbacka brukshundklubb)
Emma Lundgren
Emma Lundgren är 32 år och bor i Gävle tillsammans med sin sambo och sina två små barn. Hon utbildade sig till hundinstruktör 2017 och driver sen dess kursverksamhet under Hunderbara kurser i Gävle. Hon har efter det även utbildat sig till blygerhundsinstruktör och beteendeutredare.
Emma halkade in i den här branschen eftersom hon köpte en hund som visade sig behöva mer kunskap än vad Emma hade. Hon kom från Spanien och hade hittats som valp i en sopcontainer så med henne kom ett stort bagage av stress och rädslor. Emma hade henne i sju år men tyvärr somnade hon in i påskas så just nu är Emma hundlös. Om allt går som Emma vill så blir det en aussievalp till hösten.
Eva Marie Wergård
Jag är utbildad biolog med en master i etologi (läran om djurens beteende) och även en kommande kandidatexamen i ledarskap och coaching. Doktorerar idag inom etolog med inriktning på träning av primater och arbetar vid sidan av som hundinstruktör och coach genom mitt eget företag.
Instruktörsutbildningar
SBK agilityinstruktör (1), A. Torebring, 2002
SBK tävlingsledare i agility, M&P Alden, 2003
SBK valp- och allmänlydnadsinstruktör, bl.a Ingrid Tapper m fl. 2004-2005
SBK tävlingsinstruktör agility (2), C. Brundin, 2006
SBK agilityinstruktör (3) C. Brundin, N. Lindwall, A. Axelsson, 2010
SBK agilitylärare C. Brundin, 2012-2013
Diplomerad löpcoach, Konditionsidrott Bosön, 2014 Läs mer
Meriter med mina rovdjur
Ag-SM ind med Piraya 2007-2013: BRONS (08), 4:a (10).
Ag-SM lag med PapilLONE’s Stars 2008-2013: 4:a (08), SILVER (09). 6:a (13).
Ag-SM lag med Fort-Farande 2011-2012.
Barmarks-SM (canicross) med Bat 2013: BRONS
Barmarks-SM (canicross) med Ozelot 2011: SILVER
Årets lag med PapilLONE’s Stars, GULD (09), SILVER (11), GULD (12)
Godkänd vallhund med Ozelot, 2009
Landslagsreserv med Piraya, 2007
Svenskt & Finskt Agility-Championat med Piraya
Svenskt & Finskt Hopp-Championat med Piraya (Sveriges snabbaste)
Norwegian Open med Piraya: SILVER (11)
World Agility Open Championships med Piraya 2013
World Agility Open Championships med Piraya & Ozelot (Belgien, 12) Ozz 5:a i Games
Team Manager för Sverige WAO 2012, 8:a i Games, 7:a i Biathlon, 4:a i Penthalon teams
Två små norska agilitycert under Norwegian Open med Piraya, 2011
DM med Piraya, 2010-2011: GULD (10)
Barmarks DM med Charlie 2011, stafett: SILVER (11)
Klubbmästare med Piraya: Borås 2006, Stockholmsavd. 2010, SoSu 2011, 2012
Distriktsmästare i lag, Söderköping, 2007
Folksam cup med PapilLONE’s Stars, 2008: GULD (08)
Papillonmästarskapen 2008, 2011: GULD (11)
Årets vinstrikaste papillon klass 3, 2006-2008, 2011
Piraya 3:e vinstrikaste papillon, 2009
Piraya 2:e vinstrikaste papillon, 2012
Årets smalhund Solna agilityklubb, 2011, 2012
Årets agilityhund med Piraya Solna-Sundbybergs BK, 2011
Årets klass 1 hund med Ozelot, Stockholmsavd. 2010
Årets dubbelnolla, AgIF (small) med Piraya, 2010
Utställningscert med Tigra, 2009
Utställningscert med Tigra, 2010
Förstapris LK1 med Vicke, 2002
Årets lydnadshund, Borås BK, 2002
Övriga meriter
Atleterna, SVT, 2014: BRONS
Ö-till-Ö med Elin Lilja (EL), swimrun, 2014 (8:a)
Ångaloppet med EL, swimrun, 2013 (4:a), 2014 (7:a)
Ångaloppet spring med Jessica Olausson, swimrun, 2013
Amfibiemannen med EL, swimrun, 2014
XTERRA, X-triathlon olympisk, 2014 (Sweden)
Lidingö triathlon, X-triathlon sprint, 2013
Ekerö triathlon, X-triathlon sprint, 2013 (2.a)
AIM Challange med Emelie Johnsson-Vegh, multisport, 2011
Kretsloppet, 10 km, Borås, 2013 (50,xx min)
Några av de föreläsningar jag har hållit
Domestication effects in the domestic dog, CSF, Hungary, 2008
Varg & Hund, Nordens Ark, 2008
Tävlingspsykologi, Klickerklok, 2008
Tävlingspsykologi, Knivsta BK, 2009
Domesticeringseffekter hos hund, Djurens kommunikation, Linköpings universitet, 2009
Djurträning, Kvinnerstaskolan, 2010
Berikning, Porthälla hundgymnasium, 2010
Inlärning, SVA, 2010
Hur lär djur?, Vadstena, 2010
Flockliv, Stockholm KK, 2011
Animal training, Milano, 2011
Inlärning och motivation ur en djurtränares perspektiv, KSU, Forsmark
Föreläsare/föreläsningar jag inspirerats av
Johan Plate, Idrottspsykologi
Thomas Fogdö, Idrottspsykologi
Canine Science Forum, 2008
Ken Ramirez, Animal training
Colleen Reichmuth, Animal Cognition
Andra utbildningar jag har gått
Agilitykurs, Handling, Jenny Damm, 2004, 2006
Agilitykurs, Handling, Greg Derret, 2005
Agilitykurs, Handling, Eva Bertilsson, 2005-2006, 2010
Agilitykurs, Handling, Tine Mette Jörgensen, 2006
TAGteach Primary Certification, E&E, 2007
Run Fast Day, Advanced Shaping, Susan Garret, 2007
Agilitykurs, unghundsträning, Veronica Bache, 2007
Agilitykurs, Handling, Anna Käll, 2008
Research Training of Aquatic Animals, Ken Ramirez m.fl. 2008
Agilitykurs, unghundsträning&handling, Malin Elfström, 2008, 2010, 2011
Vallkurs, Eva Karlsson, 2009
Primate Training Workshop, Scotland, 2009
Vallkurs, Sven Sognevik, 2010
Vallkurs, Jo Agnar Hansen, 2010
Agilitykurs, handling, Lisa Frick, 2010
Chicken Camp, introduction, Bob Bailey, 2010
Agilitykurs, handling and speed, Dawn Weaver, 2010
Agilitykurs, handling, Jouni Orenius, 2010
ClickerExpo (Karen Pryor m fl), Chicago, 2011
Bob Bailey, Parvene Farhoody m fl. seminar, House of Learning, 2011
Handlings-kick-off med P-stars, Veronica Bache, 2011
Finnish-handling, Seppo Savikko, 2011
Handling, Malin Elfström, 2011
Långhopp, Veronica Backe, 2012
Handling, Jenny Damm, 2012
Grönt kort, draghundsport, Christer Ornby, 2012
Vallning, Sven Sognevik, 2012
Vallning, Madeleine Benterfalk, 2012
Vallning, Eva Karlsson, 2012
Sikta mot stjärnorna, Eva bodfäldt, 2012/2013
Agilitytävlingsvalpkurs, Malin Elfström, 2012/2013
Frida Olsson
Jag heter Frida Olsson, hundar och hundsport har alltid varit en stor del av mitt liv. Jag har provat på många hundsporter men brinner för tävlingslydnad, bruks och har på senare tid även fått upp ögonen för den härliga sporten mondioring.
Flocken består av Tesla f.-13 numera pensionär men som tävlat i lydnad och bruksspår och Malkah f. -16 som tävlar lydnad och mondioring, båda är av rasen malinois.
Malkah är Svensk LydnadsChampion och deltog i SBK’s Talangtrupp i Lydnad 2019.
Brons i Grand Prix Cat 1 på MondioringVm i Polen -2019
Guld i Grand Prix Cat 2 på MondioringVM i Rumänien – 2021
Jag går kontinuerligt på kurser och utbildningar då jag älskar att utvecklas och lära mig mer. Läs mer
Utbildningar:
-Hundinstruktör
-Problemhundskonsult
-Tävlingslydnadsinstruktör
-Agilityinstruktör A1
-Klickerinstruktör
-Massage och friskvårdsinstruktör
-Assistanshundsinstruktör –
-Rallylydnadsinstruktör
-Freestyleinstruktör
-Kantarellsöksinstruktör
-I-dspår & Idsök
– Certifierad Canineopat – UPH Academy
– Hundmassör -UPH Academy
– PT Hund – UPH Academy
– Friskvårdskonsulent – UPH Academy
Samt flertalet semenarier i etologi, hundspråk och gentik
Kurser & Träningar:
-Siv Svendsen
-Heidi Billkvam
-Heléne Lindström
-Jenny Wibäck
-Monica Henriksson
-Fredrik Eriksson
-Gustav Ebers
-Frida Wallén
-Jonas Wallén
-Kees Verbunt
-Silvia Trkman
-Hans Verbruggen
-Valentina Balli
-SBK’s Talangtrupp i Lydnad 2019
-VM Mondioring 2019 3:e placerad Grand Prix Cat 1.
-VM Mondioring 2021 1:a placerad Gran Prix Cat 2.
-SE LCh 2021
-VM Mondioring 2022 Cat 3
Helena Eriksson
Helena Eriksson har arbetat på Kungliga Hundar sedan 2010. Idag driver hon Kungliga Hundars nystartade bokförlag tillsammans med Tina Gavling och är en del av Royal Dog Education, det företag som utbildar instruktörer. På förfrågan gästspelar hon som instruktör även på Kungliga Hundar, men efter en flytt till byn Källeryd utanför Herrljunga är avståndet att pendla i längsta laget.
Helena Eriksson arbetar även på Svenska Terapihundskolan där hon utbildar sociala tjänstehundteam samt handleder personalen på skolan. Tillsammans med Svenska Terapihundskolans grundare Sara Karlberg har hon podden Hälsans Hundar – En podd om sociala tjänstehundar. De har även skrivit boken Sociala tjänstehundar – Omsorg utan ord, publicerad av Klickerförlaget. Läs mer
Helenas egen hundflock består av fyra hundar, två bracco italiano och två afghanhundar. Hon tränar mycket med sina hundar och startar aktivt sina hundar på jaktprov, i rallylydnad samt tävlingslydnad. Hon tränar mycket barmarksdrag och eftersom hon uppskattar variation får hennes hundar prova på de flesta hundsportgrenar. Hon har även en unghäst som hon utbildar med hjälp av klickerträning.
Det viktigaste i Helenas hundträning är att det ska vara roligt. Hon menar att om hunden har roligt har hundtränaren roligt, och när hundtränaren är glad blir hunden ännu gladare. Därför ska vi se till att vår hundträning först och främst är hundvänlig och kul!
Eftersom Helena under flera år tävlat med sina afghanhundar och nu aktivt tävlar fågelhundar har det fallit sig naturligt att hennes spetskompetens är träning av lite mer svårmotiverade hundar.
När Helena inte jobbar på Kungliga Hundar och Royal Dog Education, skriver böcker eller tränar och tävlar hund jobbar hon som verksamhetschef på hästgården Stallyckan. Där bedrivs bland annat daglig verksamhet samt skolverksamhet med hjälp av djur- och naturassisterade interventioner. Helena arbetar även som hundförare där, med sina utbildade terapihundar.
Kontakt:
helena@kungligahundar.se
Utbildning
Diplomerad Hundinstruktör
– Etologi
– Hundens språk och beteende
– Valpens utveckling
– Raskunskap
– Metodik
– Pedagogik
– Grunderna i klickerträning
– Aktivering och stress
– Hundens behov
– Hälsa, sjukdomar, friskvård och foder hos hund
Diplomerad Beteendeutredare/problemhundsutredare, Kungliga Hundar
-Fördjupad raskunskap och etologi
-Berikning
-Fördjupning i orsakerna bakom stress, rädslor och aggression
-Fördjupning av inlärningsmetoder
-Människan bakom hunden, relationen och kommunikationen.
-Hjälpmedel såsom medicinering, kosttillskott, feromoner, utrustning
-Hanteringsträning och rädslemodifiering.
-Analyser, behandlingsplan och åtgärdsplan.
-Motivationer bakom beteenden
-Ontogenetik
Diplomerad Terapihundförare, Hundsteg
– Hundspråk
– Friskvård
– Aktivering
– Sjukdomar/problem hos människor
– Psykologi
– Hygien
– Säkerhet
– Etik
– 20 timmar praktik
Animal Assisted Therapy, Harcum College, USA
– Djurassisterad Terapi (DAT) historia
– Olika typer av DAT-program
– Urval av djur för DAT
– Utformande av DAT-besök
– Utformande av DAT-projekt
– DAT och barn/ungdomar
– Risker och hantering av DAT
Diplomerad Klickerinstruktör Kungliga Hundar
– Klickerträningens historia
– Inlärningsprinciper
– Shaping, targeting, lockning
– Beteendekedjor
– Pedagogik
– Signalkontroll
– Träningsplan och träningsdagbok
Diplomerad Agilityinstruktör Kungliga Hundar
Diplomerad Rallylydnadsinstruktör Kungliga Hundar
Urval av kurser
Tävlingslydnad Eva Bodfäldt
Rädda och reserverade hundar Eva Bodfäldt
Tävlingslydnad Eva Bertilsson
Animals in Control Eva Bertilsson
Rallylydnad tävlingskurser Cristina Lundgren
Rallylydnad Hanna Nilsson
Stress och aurosalnivåer Tobias Gustavsson
Handlerkurs Marc Linnér
Handlerkurs, Gerard O’shea
Freestylekurs Frida Binette
Freestylekurs Johanna Allanach, Anja Christansen
Tävlingslydnad Siv Svendsen
Tävlingslydnad Ditte Andersson
Tävlingslydnad Mona Kjernholm
Handlerkurs Marc Linnér
Handlerkurs Camilla Tell
Tävlingslydnad Maria Brandel
Tävlingslydnad Jenny Wibäck
Tävlingslydnad Niina Svartberg
Tävlingslydnad Kent Svartberg
Tävlingslydnad Heidi Billkvam
Aggressiva hundar Kerstin Malm
Stressade och rädda hundar Anders Hallgren
Barmarksdrag Marie Söderström m.fl
Clickerexpo Denmark
Övriga utbildningar
Socionomexamen, Göteborgs Universitet
Handledning för yrkesverksamma inom hälso- vård- och välfärdsområden, Mälardalens högskola
Pågående: Masterprogrammet i socialt arbete, Göteborgs Universitet
Jennifer Leandersson
Jennifer jobbar i dagsläget inom industri men har hund som sitt stora intresse i livet. Så att tävla och träna tar upp större delen av hennes fritid.
Hon är uppvuxen med flatcoated retriver och har alltid haft hund i sitt liv. Hon fick sin första egna hund när hon var i 13 års åldern men skaffade sin första american staffordshire terrier ”Taxen” 2012.
Idag består hennes flock av Taxen som är 11 år men fortfarande tränar och tävlar Rallylydnad men mest för att det är så roligt! I flocken finns även ASTen Frans ”tokfrans” som är 2 år gammal och lever loppan i sina fantastiska tonår. Med honom tävlar Jennifer en del utställning och viltspår men tanken är att även Frans ska bli en rallyterrier. Läs mer
Utöver tävlingar och träningar har Jennifer varit engagerad i rasklubben (american staffordshire terrier klubben- Sverige) under flera år.
Tidigare har hon gjort tidningen, suttit instyrelsen, varit lokalombud och en av de ansvariga för rasmontern på My Dog.
”Att ha hund ska vara roligt!
Och att gå kurs ska vara roligt ! Min tanke är att alla ska lyckas och ha skoj tillsammans med sin hund – oavsett vart man startar eller vem man är! Alla är olika och har olika förutsättningar, men kul kan alla ha!”
Utbildningar :
Hundinstruktör Kungliga Hundar
Agilityinstruktör Kungliga Hundar
Rallylydnadsinstruktör Royal Dog Education
Johanna Käsper
Johanna har flatcoated retrievern Luna som hon tränar och tävlar jakt, viltspår, nosework samt lydnad med. De deltar även på praktisk jakt.
Johanna är utbildad hundpsykolog och startade eget företag inom hunddagis och kurser 2004. Efter ca 3 år sålde Johanna hunddagiset och arbetade en lång tid som konsult inom hundträning. Johanna har arbetat som instruktör, problemhundskonsult och lärare på en rad olika hundföretag i Göteborg och då även Kungliga hundar. Hon har även drivit hunddagis i andras regi i 10 års tid. Johanna har arbetat med funktionsnedsättning hos barn på heltid.
Det är en stor likhet mellan hund och barn när det gäller det pedagogiska tänket där beteenden och inlärning står i fokus säger Johanna. 2020 påbörjade Johanna även sin bana som hunduppfödare och ni kan läsa mer om det på hennes egna hemsida här!
Johanna håller kurser och privtträning/konsultationer på Alingsås Hundarena Läs mer
Utbildningar:
Hundinstruktör 2004
Problemhundskonsult 2006
Kantarellsöksinstruktör 2006
Viltspårsinstruktör 2007
Friskvårdsinstruktör 2007
Chicken Camp 2007
Klickerinstruktör 2007
Assistanshundsinstruktör 2008
Relation och inlärning Kent Svartberg 2007
Tävlingslydnadsinstruktör 2009
Jonna Larsen
Jonna har kurser och jobbar med beteendeutredningar hos oss.
Jonna har två hundar som hontränar och tävlar aktivt med. Vilda, en engelsk springer spaniel-tik, på snart fem år som kör viltspår, rally och lydnad och Stoja, en hovawart-tik, på tre år som kör brukset (sök) och barmarksdrag.
Jonna brinner för allt som har med hund och göra och tycker att det är spännande att möta både hundar och deras förare i deras träning och hitta nycklarna som funkar på just det ekipaget. Till vardags arbetar hon med projektledning inom HR och ser stor användning av mina yrkeskunskaper även inom hundvärlden.
Jonna är utbildad instruktör (valp- och allmänlydnad), aktiv inom brukshundsklubben och tränar själv kontinuerligt för privattränare för att utveckla sig själv i min hundträning.
Julia Cajander
Julia arbetar till vardags inom bemanning men hund är hennes stora passion i livet. Hon började sitt liv med hund tillsammans med Alma, en rescue från Spanien som hade ett stort bagage. Det var arbetet med Alma som gjorde att Julia valde att utbilda sig inom hund för att kunna ge henne rätt hjälp. Hon har utbildat sig till instruktör och är snart klar beteendeutredare hos Attityd hundkunskap. Just nu består familjen av två xoloitzcuintle (även kallad mexikansk nakenhund) Ava 3 år och Anni 2 år. Julia brinner lite extra för blygerhundar, omplaceringar och urhund. Ava tränar och tävlar i viltspår, de har testat rally, agility och lydnad men det är viltspår som Ava älskar. Anni har bara bott med familjen i några månader men hon tränar nosework och vi hoppas att hon snart kommer ut på tävlingsbanan.
Linda Hasselqvist
Jag är utbildad allmänlydnadinstruktör och håller valp samt unghundskurser här på Kungliga Hundar. Jag har haft hund i princip hela mitt liv men först på senare år verkligen börjat arbeta med hundarna på olika nivåer. Jag har alltid haft flera hundar samtidigt och ofta av olika raser. Jag gillar hur olika hundar är och hur mycket fantasi det faktiskt kan kräva från mej som tränare att få hunden ditt jag önskar. Just nu består min flock av följande hundar:
Två Chihuahua tjejer som nu börjar bli lite till åren, men med dom tränar jag lite lydnad, viltspår samt provar på det mesta som jag tror dom uppskattar
En Staffe kille som jag tränar och tävlar i lydnad, han har även tävlat i rallylydnad och nu står siktet mot agility. En Fransk buldogg som älskar att träna när hon är på rätt humör 😉 även hon har tävlat i rallylydnad. En Dobermannflicka som jag har stora planer med vad det gäller träning och tävling så målen sitter högt. Lydnad tränar vi och hoppas kunna debutera under våren -18 sedan ska vi ge oss in i brukslivet tänker jag! Läs mer
Jag är alltid öppen för nya och inspirerande äventyr med hundarna.
Jag anser på det bestämdaste att alla hundar kan! Men att det måste motiveras högst individuellt för att nå resultat.
Hoppas vi ses
linda@kungligahundar.se
Utbildning
Allmänlydnadsinstruktör -RoyalDogEducation
-Etologi
-Inlärningspsykologi
-Klickerhelg
-Belöningssystem
-Hundens utvecklingsstadier
-Hundens behov och skötsel
-Hunden och lagen
-Raskunskap
-Aktivering
-Stress
-Passivitet
-Kursplanering
-Kommunikation /Pedagogik
-Personlig utveckling
-Starta eget
Lisette Thor
Lisette älskar att träna djur och speciellt hund. Hon gillar att nörda ner sig i vardagslydnaden då det är sån viktig del i hundträningen att hon väljer att kalla det för livskvalité. Just nu är det mycket jaktapportering på schemat med hennes två jaktgolden som är födda -17 och -20. Det tränas även en del viltspår, lydnad och agility. Lisette har också en häst som hon själv tycker är mer som en hund. Med sin häst tränar hon belöningsbaserat, frihetsdressyr och trick. Lisette försöker alltid att träna så positiv det går. Hon vill förebygga så mycket som möjligt och hjälpa hunden att lyckas. Hon vill att hunden ska vilja vara med henne och att hunden väljer henne i alla lägen. Bra belöningar och en tydlig målbild är något hon tycker är viktigt. Lisette älskar att hjälpa människor i deras relation med sin hund. Så detta är verkligen ett jobb Lisette brinner för. Lisette har tävlat i Workingtest, agility och lydnad. Hon har även ägt och drivit hunddagis i flera år. Läs mer
Utbildningar:
Hundinstruktör via Royal Dog Education
– Inlärningspsykologi
– Etologi
– Hundens språk
– Belöningsutveckling
– Från valp till pensionär
– Raskunskap
– Stress & Rädslor
– Pedagogik
– Berikning & aktivering
– Friskvård
– Skötsel
– Starta eget & Lagstiftning
Maria Hamar
Maria brukar säga att hon är född med sitt hundintresse.
Från hennes tidigaste år i livet toppade ordet ”Hund” önskelistan, år efter år. Det var dock ingen hund i hennes paket; det var hundböcker. Det skulle dröja 17 år innan Maria fick sin första egna hund, och gissa om hon var efterlängtad! Vid det laget hade hon dessutom hunnit läsa mig igenom en hel del böcker – vilket hon är väldigt tacksam för idag.
Det var alltså år 1997 hunderiet började på allvar för Marias del. Hennes lilla goldenfröken Ronya och Maria skulle ju prova ALLT som hon hittills bara hade läst om! Året därpå fångades hennes brinnande intresse upp av brukshundklubben de gick på – och Maria erbjöds en instruktörsutbildning. Det blev startskottet på Marias hundutbildningar, och efter det har det bara rullat på. Genom åren har det blivit en stor mängd utbildningar av olika slag – och sökandet efter ny kunskap och utveckling är för Marias del ständigt pågående. Läs mer
Att få sprida kunskap, inspiration och välmående i hundvärlden är något Maria verkligen brinner för! Eftersom kropp och knopp hänger ihop så jobbar hon både med hundens fysiska och psykiska hälsa, och har ett helheltstänk i allt hon gör. Maria har även sett till att få en bredd i sina utbildningar och erfarenheter – från exempelvis utbildningar inom friskvård, till diplomerad hundpsykolog.
Något av det mest intressanta och utvecklande hon har gjort genom åren är att hålla föreläsningar/ kurser/ läger/ vidareutbildningar med temat Hundspråk! Att få vara med om hur kommunikationen mellan hundar och dess ägare ökar när de tvåbenta bit för bit förstår vad deras hundar menar – det är för henne helt fantastiskt!
Det är även en av de delar som Maria är mest stolt över att ha arbetat fram själv, då hon har upplevt hur svårt det var att hitta utbildningsmöjligheter i just detta område – och hon anser att det är otroligt viktigt att denna kunskap sprids.
En annan del som Maria finner otroligt givande är när möjligheten att hjälpa ett enskilt ekipage ges. När en hund och dess ägare har hamnat i en situation de inte reder ut själva, söker hjälp, och man gemensamt sätter upp en målbild som man steg för steg tar sig till – den resan tycker hon är helt otrolig!
En tanke som Maria har tagit fasta på är att alla beteenden har en orsak. Detta är något hon alltid har med sig, och tycker är en viktig grundsten till att förstå varför en individ gör som den gör – och hur man därifrån kan hitta en lösning.
Vidare är det för Marias del både en förutsättning och en självklarhet att enbart använda positiva metoder. Detta är något som alltid genomsyrar hennes kurser, föreläsningar och läger. Det ska vara kul både att ha, och att vá hund!
Egna hundar har det blivit en del genom åren.
I nuläget har Maria en jaktlabrador som heter Brumma och är född -14, samt Golden Retrivern Lykke, född -19. Brummas stora passion i livet är specialsök, och Lykkes favoritsyssla är att träna rallylydnad och att bada gyttjebad.
I familjen finns även två grabbar (dvs människobarn) – Colin och Melvin. De har även två katter som bor hos dem (eller – de bor hos dem..). De har även ganska nyligen skaffat ett gäng hönor som förgyller vår vardag – både med ägg och belöningsbaserad träning!
Maria jobbar som hundpsykolog & instruktör på våra kurser på Kungliga Hundar.
Hundrelaterade utbildningar (ett urval) Instruktörsutbildning SBK
Allmänlydnadsinstruktör SBK
Valpinstruktör SBK
Lärling friskvård och rehab för hund, Aktiv Hund
Friskvård för hund, Aktiv Hund
Friskvård för aktiva/ arbetande hundar, Aktiv Hund
Massage och stretching, Aktiv Hund
Sökutbildning Personssök, SSHG
Sökutbildning Räddningssök, SSHG
Brukslydnad, Monika Schneider Klassén, SBK
Agilityinstruktör SBK
Hundinstruktör Påbyggnad, Hundskolan Skövde
Fördjupad Raskunskap, Hundskolan Skövde
Klickerspecial, Hundskolan Skövde
Diplomerad Hundpsykolog, Hundskolan Skövde
Hoppteknik, Eva Bertilsson
Analysvektyget ”Vem är hunden”, Ingela Dahlstedt
Hund i rörelse, Annika Falkenberg
Från belöning till belöning, Eva Bertilsson
Kreativ Hundförarutbildning, Game On Puppy
Harmoniska Möten, Eva Bertilsson
Rörelseanalys Hund, Annika Falkenberg
Specialsöksutbildning, Swedog
Certifiering Specialsök Vägglöss, DogPoint
Marina Johansson
Jag är utbildad allmänlydnadsinstruktör, klickerinstruktör och beteendeutredare genom Royal DogEducation och efter ett 2årigt uppehåll från hundträningsvärlden så är det nu dags att bege mig ut i hundvärlden på nytt.
Jag lever med Afghanhunden Märta, Amerikanska cockern Penny och tre Siameskatter som alla fem är inklickade och tränas regelbundet. Katterna ställer jag även ut. Märta är min tredje Afghanhund i raden sedan 2004 och jag väldigt förtjust i vinthundarnas härliga självständighet och intelligens. Planen med mina hundar är att träna, och eventuellt även tävla, i Freestyle, Rallylydnad samt viltspår, som jag även gjort med mina tidigare hundar. Läs mer
Inom hundträning så brinner jag för vardagsträningen som får livet att flyta på lätt och enkelt, både förhund och ägaren. Mitt hjärta klappar även lite extra för den rädda/försiktiga hunden och de svårmotiverade hundarna som kan ta lite tid på sig att komma ur sitt skal.
Det är så himla härligt att se hur de utvecklas och börjar tycka träning är toppenkul! Mitt mål är att lyckas skapa förståelse mellan ägare och hund och hitta nyckeln till motivation och viljan i varje individs tränings/vardagsglädje.
Utbildning
Diplomerad Hundinstruktör
Diplomerad Klickerinstruktör
Beteendeutredare/hundpsykolog
Tina Gavling
Tina Gavling äger/driver Göteborgs Hundkoncern, Kungliga Hundar, Royal Dog Education, Göteborgs Hunddagis-Dog Royal och Göteborgs Hundarena. Hon lever ett aktivt hundliv tillsammans med sina hundar och ägnar mycket tid åt jakt/jaktträning, jaktprov, drag, tävlingslydnad och utställning. Hon älskar sitt jobb som lärare/instruktör/författare och går ständigt på nya utbildningar/kurser för att hålla sig uppdaterad på det senaste inom hundträning. Om hon får välja ut en sak i sin hundträning som det viktigaste så är det mottot: ”Ha så kul på din hundträning att du knappt kan bärga dig till nästa tillfälle.” Det absolut viktigaste med hundträning är att den blir av och att du och din hund har kul tillsammans. Med träning kommer framgång. Läs mer
Hon har levt tillsammans med hundar i större delen av sitt liv och delar idag sin vardag med 5 Bracco Italiano, SEJCH ESTW-2015 HeJW-2013 SEVCh DKUCH C.I.B EECH NOUCH NORDUCH SEUCh RLDN RLDF Bonsai Venator d’Ursus ”Jolene”, SEVCH Epica Venator dÙrsus ”Yagah”, SEJCH MARKPR J SEVCH DKUCH SEUCH RLDN RLDF Raki´s Place Written in the Stars”Jax”, SEVCH J NORDUCH SEUCH DKUCH NOUCH NORDIC CH Capriel from Magnificos Kingdom ”Rio”, SEVCH SEJCH RLDN RLDF Gizmo Venator dÚrsus ”Ripley” samt SEVCH SEUCH SEJCH SEFBCH RLDN RLDF Pimen´s Dina ”Qrut” som är en strävhårig vorsteh och J DKUCH SEUCH SEVCH Strandbys Fie som är av rasen Breton
Kontakt:
tina@kungligahundar.se
Utbildning:
3-årig djurvårdarutbildning
Diplomerad Hundinstruktör
Diplomerad Problemhunskonsult
Diplomerad Massage- och friskvårdsinstruktör
Diplomerad Klickerinstruktör, Kungliga Hundar
Diplomerad Tävlingslydnadsinstruktör
Diplomerad Agilityinstruktör
Stora uppfödarutbildningen
Kreativ hundförarutbildning bruksspår *pågående
C15-utbildad
Kurser och föreläsningar
Anatomi och bedömningsteknik, Gerard O´shea
Handlerkurs, Gerard O´shea
Handlerkurs, Marc Linnér
Shapingkurs, Fanny Gott
CU-kurs, Åsa Jakobsson
Freestyle Emma Willblad
Relation Hund och människa, Kenth Svartberg
Tävlingslydnad, Kenth Svartberg
Grundkurs för tävlingshunden, Fanny Gott
Träningsglädje Eva Bertilsson
Tävlingslydnad Maria Hagström
Apportering Eva Bodfäldt
Dirigering Eva Bodfäldt
Koncentration Eva Bodfäldt
Fotgående Eva Bodfäldt
Skvaller och lekträning Eva Bodfäldt
Tävlingslydnad Eva Bodfäldt
Instruktörsutveckling Fanny Gott
-Svårmotiverade hundar
-Valpkurs
Utveckla din tävlingshund Kenth Svartberg
Med sikte på tian Kenth Svartberg
Grundkurs för tävlingshunden Mona Kjernholm
Sikta mot stjärnorna Mona Kjernholm
Träna för tävling Mona Kjernholm
Fritt följ Mona Kjernholm
Zätat Mona Kjernholm
Lydnadsklass 3-Elit
Tävlingslydnad Heidi Billkvam
Tävlingslydnad Ditte Andersson
Tävlingslydnad Niina Svartberg
Träna för Tävling Niina Svartberg
Lekutveckling Siv Svendsen
Rädsla och reservation för människa Eva Bodfäldt
Tävlingspsykologi Niina Svartberg
Tävlingslydnad Kenth Svartberg
Tävlingslydnad Siv Svendsen
Tävlingslydnad för Valentina Balli
Tävlingslydnad för Åsa Sellidj
Fotgåendekurs för Sophie Schelin