Föreläsning – Ensamhetsträning – skapa trygghet steg för steg
295 kr
20 i lager
Välutbildade & duktiga instruktörer
Vi har kurser för alla
Trevliga & uppvärmda lokaler
Belöningsbaserad träning
Hög kompetens och stor erfarenhet
Vi erbjuder även onlinekurser
Kursbeskrivning
Föreläsning – Ensamhetsträning – skapa trygghet steg för steg
Har du svårt att komma igång med ensamhetsträningen, eller har ni påbörjat träningen men stött på utmaningar längs vägen? Välkommen hit!
I den här föreläsningen kommer vi att gå igenom de viktigaste delarna inom ensamhetsträning – från hur du förebygger svårigheter till hur du stegvis kan hjälpa din hund att känna sig tryggare när den är ensam.
Vi kommer att prata om vanliga utmaningar som många hundägare stöter på, varför de kan uppstå och hur du kan anpassa träningen för att skapa bättre förutsättningar för en fungerande vardag.
Under föreläsningen går vi bland annat igenom:
- hur du kan förbereda och förebygga inför ensamhetsträning,
- hur du kan bygga trygghet och självständighet hos din hund,
- hur du arbetar successivt och steg för steg,
- vilka delar som är viktiga att tänka på under träningsprocessen,
- samt olika faktorer som kan påverka ensamhetsträningen som du kanske inte tidigare har reflekterat över.
Målet är att ge dig en bättre förståelse för hur ensamhetsträning fungerar och ge dig konkreta verktyg för att skapa en tryggare och mer harmonisk vardag tillsammans med din hund.
Föreläsning – Ensamhetsträning
Datum: 5 November
Tid: 18:00-20:00
Plats: Kungliga Hundar, Fokushallen Åskvädersgatan 1 GÖTEBORG
Föreläsare: Malin Cylvén
Vanliga frågor och svar
De flesta av våra kurser hålls på Kungliga Hundar, Åskvädersgatan 1 i Göteborg. Om vi har kurser på någon annan plats, exempelvis jaktkurser, står det angivet i kursbeskrivningen.
Det vanligaste är att vi har max 6 deltagare på våra kurser med undantag för V.I.P-kurser där vi har 4 deltagare per kurs och jaktkurser där antalet varierar beroende på vilken kurs det gäller.
Vi har klarna som samarbetspartner och de har flera delbetalningsalternativ att erbjuda.
Alla i familjen är välkommen att delta på våra kurser om man önskar det.
Löptikar är välkomna att delta på våra kurser. Om kurser hålls inomhus vill vi att ni använder tikskydd.
Har du fler frågor?
Vänligen kontakta oss via e-post eller genom vårt kontaktformulär om du har några frågor eller för att lämna feedback. Vi är glada att hjälpa till.





